Magazynowanie energii w gospodarstwach domowych stało się coraz bardziej popularną funkcją domowej energii słonecznej. Niedawne badanie SunPower przeprowadzone wśród ponad 1500 gospodarstw domowych wykazało, że około 40% Amerykanów regularnie obawia się przerw w dostawie prądu. Spośród respondentów badania aktywnie rozważających zastosowanie energii słonecznej w swoich domach, 70% stwierdziło, że planuje dołączyć system magazynowania energii w bateriach.
Oprócz zapewnienia zasilania awaryjnego podczas przerw, wiele baterii jest zintegrowanych z technologią, która pozwala na inteligentne planowanie importu i eksportu energii. Celem jest maksymalizacja wartości domowego systemu słonecznego. A niektóre baterie są zoptymalizowane do integracji z ładowarką do pojazdów elektrycznych.
Raport zwrócił uwagę na gwałtowny wzrost zainteresowania konsumentów magazynowaniem w celu samodzielnego zaopatrzenia w energię słoneczną, co sugeruje, że obniżone stawki netto za energię odstraszają od eksportu lokalnej, czystej energii elektrycznej. Prawie 40% konsumentów podało samodzielne zaopatrzenie jako powód uzyskania wyceny magazynowania, w porównaniu z mniej niż 20% w 2022 roku. Zasilanie awaryjne podczas przerw i oszczędności na stawkach dostawców energii były również wymieniane jako główne powody uwzględnienia magazynowania energii w wycenie.
Wskaźniki dołączania baterii do projektów domowej energii słonecznej systematycznie wzrastały.
W 2020 roku 8,1% domowych systemów słonecznych dołączyło baterie, według Lawrence Berkeley National Laboratory, a w 2022 roku wskaźnik ten wzrósł do ponad 17%.
Okresy gwarancji mogą dać wgląd w oczekiwania instalatorów i producentów co do żywotności baterii. Typowe okresy gwarancji wynoszą zwykle około 10 lat. Gwarancja na baterię Enphase IQ kończy się po 10 latach lub 7 300 cyklach, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
Oczekiwana żywotność baterii jest głównie napędzana przez cykle użytkowania. Jak wykazują gwarancje produktów LG i Tesla, progi pojemności 60% lub 70% są gwarantowane przez określoną liczbę cykli ładowania.
Dwa scenariusze użytkowania powodują znaczące ubytki w pojemnościach: nadmierne ładowanie i ładowanie ciągłe. Nadmierne ładowanie polega na wprowadzaniu prądu do w pełni naładowanej baterii. Robienie tego może spowodować jej przegrzanie, a nawet potencjalny pożar.
Ładowanie ciągłe polega na procesie, w którym bateria jest ciągle ładowana do 100%, a nieuchronnie zachodzą straty. Odbicie między 100% a nieco poniżej 100% może podnieść temperatury wewnętrzne, zmniejszając pojemność i żywotność.
Inną przyczyną degradacji z biegiem czasu jest utrata ruchomych jonów litu w baterii. Reakcje uboczne w baterii mogą uwalniać użyteczny lit, stopniowo obniżając pojemność.
Ogólna żywotność baterii może zostać wydłużona przy niższych temperaturach.
Dzieje się tak dlatego, że elektrolit znajdujący się między elektrodami rozkłada się w podwyższonych temperaturach, powodując, że bateria traci swoją zdolność do przewodzenia jonów litu. Może to zmniejszyć liczbę jonów litu, które elektroda może przyjąć do swojej struktury, wyczerpując pojemność baterii litowo-jonowej.
Zaleca się instalację baterii w chłodnym, suchym miejscu, najlepiej w garażu, gdzie wpływ pożaru (małe, ale niezerowe zagrożenie) może być zminimalizowany. Baterie i komponenty wokół nich powinny mieć odpowiednią przestrzeń, aby umożliwić chłodzenie, a regularne przeglądy konserwacyjne mogą być pomocne w zapewnieniu optymalnej pracy.
Jeśli to możliwe, należy unikać powtarzającego się głębokiego rozładowywania baterii, ponieważ im częściej jest rozładowywana, tym krótsza jest jej żywotność. Jeśli domowa bateria jest codziennie głęboko rozładowywana, może być czas na zwiększenie rozmiaru banku baterii.
Do rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, należą wycieki (nagromadzenie na zewnątrz baterii), odpowiedni poziom płynu i równe napięcie na każdym z ogniw. Każdy producent baterii może mieć dodatkowe zalecenia, dlatego sprawdzanie instrukcji konserwacji i kart danych baterii to najlepsza praktyka.