3.5 C
Warszawa
czwartek, 2 stycznia, 2025
Strona głównaWiadomości PolskaMagazyn energii Młoty - PGE podpisało umowę z NFOŚiGW

Magazyn energii Młoty – PGE podpisało umowę z NFOŚiGW

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła umowę inwestycyjną z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, której celem jest finansowanie konstrukcji elektrowni szczytowo-pompowej Młoty o mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy, NFOŚiGW nabyje 49% udziałów w spółce PGE Inwest 12, która odpowiada za realizację projektu, podczas gdy PGE zachowa 51% udziałów.

Ta współpraca pomiędzy PGE a NFOŚiGW inicjuje etap projektowania i budowy elektrowni, stanowiąc znaczący impuls dla polskiego systemu elektroenergetycznego i zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gmina Bystrzyca Kłodzka, na terenie której elektrownia zostanie zbudowana, zyska również znaczne środki finansowe przeznaczone na rozwój lokalnych inwestycji.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreślił rolę tej inwestycji w transformacji energetycznej Polski i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Projekt ESP Młoty jest wyrazem współpracy z NFOŚiGW w rozwijaniu odnawialnych źródeł energii.


Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, zaznaczył, że elektrownia szczytowo-pompowa Młoty jest niezbędna dla dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w kontekście rosnącej roli instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych.

Inwestycja obejmuje konstrukcję dwóch zbiorników wodnych o funkcjach przeciwpowodziowych i retencyjnych. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2030 rok. Zaangażowanie NFOŚiGW jest kluczowym krokiem ku realizacji projektu, umożliwiając spółce PGE Inwest 12 finansowanie nadchodzących etapów prac.

Elektrownie szczytowo-pompowe są uważane za zaawansowaną technologię magazynowania energii, zyskując na znaczeniu w obliczu rosnącej roli odnawialnych źródeł energii. W Europie funkcjonuje ponad 40 takich jednostek, z 10 nowymi projektami w toku, co świadczy o ich rosnącej popularności i znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności państw.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img